bind | Datum: Utorak, 27.10.2020, 01:17 | Poruka broj: # 1 |
Poruka: 1513
Status:
| Pasji trn, Oblepih (Hippophae rhamnoides), Na Tibetu ulje pasjeg trna zovu "uljem života". U Rusiji i Kini uvršteno je u farmakopeju kao hrana i lek. Ova mala bobica ima jedinstven i fascinantan sastav koji uključuje 190 phitonutrients i bioaktivnih supstanci. Sadrži gotovo sve poznate minerale i vitamine, i snažan je antioksidans.. Zbog izuzetnih lekovitih svojstava ploda u svetu je poznata i kao "čudesna bobica", a kod nas vučji ili pasji trn. Postojbina joj je Nepal, a danas se gaji širom Japana, Azije, Evrope... Izuzetno je privlačna u jesenjim danima kada grane postaju krcate narandžastim plodovima, koji ostaju i kad stegnu mrazevi. Veoma je otporna, pa je pogodna za gajenje i u lošim klimatskim uslovima. Ne traži prehranu niti navodnjavanje, a korenom se čvrsto vezuje za zemlju i sprečava eroziju. Plod ima prijatan, kiselkasti ukus i od njega se prave izuzetno delotvorni sokovi, ukusni džemovi, vina... Jedinstven je i zbog sadržaja ulja, koje na Tibetu zovu "uljem života". Sadrži čak 190 fitonutrijenata i bioaktivnih supstanci, poseduje sve važne minerale i vitamine, zbog čega je snažan antioksidans. Narandžasto crvenkasta boja ulja potiče od visokih koncentracija beta karotena. Zovu ga i "tečni vitamin A" jer ima 3 puta više ovog vitamina nego šargarepa, ali i 10 puta više vitamina C od pomorandže, a vitamina E najviše od sveg voća. Ulje je bogato i folnom kiselinom (vitamin B9), koja ima ključnu važnost za regeneraciju DNK.
Jedino je biljno ulje koje istovremeno sadrži omega masne kiseline 3, 6 i 9, ali i retku omega masnu kiselinu 7. Zato je pravi eliksir u borbi protiv nastanka bora, gubitka elastičnosti i drugih simptoma starenja kože. U kozmetičkoj industriji služi za proizvodnju losiona, krema i drugih preparata za negu kože. Zanimljivo je da ovo ulje koriste i ruski kosmonauti u očuvanju kože od opekotina i zračenja. S obzirom na to da poseduje antibakterijsko svojstvo i ne izaziva alergije ni iritacije, preporučuje se u lečenju ekcema, dermatitisa, osipa, ožiljaka, opekotina, psorijaze. Eliminiše perut i seboreju, utiče na pigmentaciju kože i ublažava pege. Jača kosu i pomaže njenoj regeneraciji, pogotovo ako je oštećena i farbana. Sprečava opadanje i jača folikul dlake.
Ima i veoma povoljan uticaj na očuvanje kognitivnih funkcija, odnosno poboljšava rad moždanih ćelija. Efikasna je i kod lečenja degenerativnih neuroloških bolesti, kada dođe do pogoršanja motoričkih sposobnosti.
Leči gastritis, čir i druge bolesti želuca i dvanaestopalačnog creva, smiruje i upalne procese na sluzokoži ovih organa. Otklanja kandidijazu, popravlja narušenu vaginalnu mikrofloru, različite upale i druge ginekološke probleme. Dovodi imuni sistem u ravnotežu, deluje protiv umora i stresa, a pomaže i u stvaranju enzima, koji sagoreva masne naslage kod prekomernih kilograma. Snižava nivo holesterola i šećera, štiti jetru i pojačava metabolizam. Povećava elastičnost krvnih sudova, redovnim konzumiranjem oblepihe oni postaju manje krti i skloni pucanju. Na taj način sprečava aterosklerozu i kardiovaskularne bolesti.
Kod različitih očnih problema se koristi u vidu kapi ili ulja. Vitamin A iz ove biljke učestvuje u sintezi vidnog pigmenta rodopsina, dok vitamin C i flavonoidi poboljšavaju cirkulaciju oka i snižavaju očni pritisak. Udruženi, vitamini A i E smanjuju upalne procese očiju i štite tkivo od slobodnih radikala. Ulje je naročito efikasno u prevenciji nastanka katarakte, glaukoma, dijabetske retinopatije, makularne degeneracije Stvaranjem zaštitnog lekovitog omotača oko želuca i digestivnog trakta, smanjuje štetne efekte patogenih mikroorganizama, poput Escherichia Coli i Helikobakter Pilori.
Ulje pasjeg trna jedno je od najboljih dodataka ishrani za skidanje kilograma. Omega 7 masna kiselina iz ulja pasjeg trna signalizira telu da ne koristi višak kalorija iz obroka za stvaranje i nakupljanje masnih ćelija.
|
|
| |
klfinansije | Datum: Utorak, 14.06.2022, 18:45 | Poruka broj: # 2 |
Poruka: 497
Status:
| Zanimljivo, treba istražiti.
|
|
| |