bind | Datum: Petak, 31.01.2014, 14:10 | Poruka broj: # 1 |
Poruka: 1513
Status:
|
Bosiljak ( lat. Ocimum basilicum ) je grmasta i vrlo mirisna biljka , ovalnih i najčešće zelenih listova . Postoji oko šezdeset vrsta bosiljka i sve su različite u izgledu i ukusu . Raste u raznim delovima sveta , a prvobitno je uzgojen u tropskoj Aziji . Reč bosiljak ( ital. basilico , engl . Basil ) dolazi od grčkog basilikon , što znači kraljevski i odražava poštovanje drevnih kultura prema ovoj biljci . Rimljani su ga poistovećivali s ljubavlju i odanošću te se verovalo da će muškarac zauvek voleti ženu od koje primi grančicu bosiljka . U Indiji su bosiljak njegovali kao simbol dobrodošlice , au aiurvedi jedna od vrsta bosiljka ( tulsi , lat Ocimum tenuiflorum ) koristi se za lečenje mnogih bolesti - dijabetesa , astme , impotencije , bubrežnih kamenaca , neplodnosti i alergija . Bosiljak je poznat po činjenici da ima jaka antioksidativna svojstva . Prema ORAC lestvici sušeni bosiljak ima čak 61.000 jedinica . Antioksidansi koje prirodno pronalazimo u bosiljku štite telo od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima , sprečavaju starenje ćelija i nastanak nekolikih vrsta raka . Antioksidansi su važan deo zdrave ishrane i zdravog načina života , a bosiljak je njihov pouzdan i delotvoran izvor . Jedan od antioksidanata iz bosiljka je beta - karoten . Beta - karoten , koji se u telu pretvara u vitamin A , sprečava oksidaciju holesterola u krvotoku i na takav način štiti srce i krvne sudove .
Oštećenja izazvana slobodnim radikalima doprinose razvoju mnogih drugih bolesti , uključujući astmu , osteoartritis i reumatoidni artritis . Beta - karoten iz bosiljka je odličan način prevencije ovih bolesti .
Štiti srce i krvne sudove Bosiljak je dobar izvor vitamina B6 i magnezijuma . Vitamin B6 sprečava nakupljanje potencijalno opasne molekule homocistein . Iako je homocistein proizvod prirodnog ćelijskog procesa , može da ošteti ćelije krvnih sudova ako se brzo ne pretvori u neškodljivu molekulu , a B6 u toj konverziji igra ključnu ulogu . Magnezijum promiče zdravlje kardiovaskularnog sistema pomažući opuštanju mišića i krvnih sudova . Tako pospešuje protok krvi i smanjuje rizik od nepravilnog srčanog ritma . Magnezijum osnažuje srčani mišić i deluje preventivno protiv infarkta .
prirodni antibiotik Istraživanja su pokazala da ulje bosiljka povoljno deluje na imunološki sistem . Sveži listovi i ulje bosiljka imaju antibakterijska i antiseptička svojstva te mogu se koristiti u lečenju infekcija . Bosiljak možete koristiti i lokalno - listovi bosiljka stavljeni na rane sprečavaju bakterijske infekcije .
blagodati bosiljka snažan je antioksidans ima antibakterijska svojstva jača imunološki sistem sprečava oksidaciju holesterola štiti srce i krvne sudove pomaže u borbi protiv infekcija smanjuje upale uzrokovane artritisom
Bosiljak u kulinarstvu Mirisni listovi bosiljka koriste se u mnogim kuhinjama i slažu se sa različitim vrstama jela . Da bi zadržali njegov ukus , bosiljak dodajte jelu pri kraju . Kada god možete , izaberite sveži bosiljak , jer ima intenzivniji ukus u odnosu na sušeni . Od sveže iseckanog bosiljka sa belim lukom i maslinovim uljem možete pripremiti odličan bezmliječni sos , koji možete poslužiti uz razna jela kao što su testenina , pirinač i bruschette . Od bosiljka možete pripremiti i jednostavni ledeni desert . Pomešajte naseckani bosiljak s limunovim sokom , sokom šećerne trske i vodom te smesu zamrznite kao kockice leda . Kad se zamrzne , blenderom ih usitnite i poslužite kao ledeni desert u mediteranskom stilu .
Popijte osnažujući čaj bosiljka koji ste pripremili tako što ste naseckane listove bosiljka prelili vrućom vodom , ostavili stajati osam minuta i nakon toga procijedili .
|
|
| |