Ažurirane teme   ·    Nove poruke   ·    članovi   ·    Pravila foruma   ·    Traži   ·    RSS
Forum moderator: smin, borivoje, nolte, Dilber  
BOLESTI I PRIRODNI LIJEK
Sultan-MirzaDatum: Petak, 05.07.2013, 00:07 | Poruka broj: # 1

Poruka: 14728
Status:

MASNOCA U KRVI

Prirodni lijek od limuna i celera
Ovaj prirodni spoj limuna i korijena celera je odličan za snižavanje masnoća u našem tijelu, a neki vjeruju da je napitak dobar i za čišćenje organizma nakon obilnog jela.
Za pripremu ovog prirodnog lijeka protiv masnoća potrebno je 400 grama celera (korijena), 1 kilogram limuna i dvije litre vode.
Limun treba oprati i narezati na tanke ploške, te ga staviti u veliki lonac sa vodom. Nakon toga treba naribati celer te ga dodati u istu posudu. Sve to treba kuhati 20 minuta na jakoj vatri, pa pustiti da se hladi preko noći ili najmanje 6 sati.
Ohlađenu smjesu treba procijediti kroz sito, a tekućinu spremiti u staklenke ili boce. Tekućina je odličan prirodni lijek koji regulira razinu masnoća u organizmu. Potrebno ju je piti po 1 dl prije jela tri puta dnevno.


Prirodni napitak za snižavanje masnoće u krvi
Ovom prilikom vam donosimo prirodni recept od limuna i češnjaka uz pomoć kojeg ćete uspješno smanjiti razinu masnoća u krvi.
Za pripremu napitka potrebno vam je 1kg limuna, 30 režnjeva češnjaka i 1l vode.
Pripremite napitak na sljedeći način: limun izrežite na tanje ploške a češnjak protisnite kroz gnječalicu. Na kolo stavite vodu da proključa. Tek kada voda proključa u nju ubacite zajedno limun i češnjak, koje ste već pripremili, te pustite dvije do tri minute sve to da kuha. Pustite sve da se ohladi, i tada kroz sterilnu gazu procijedite tekućinu u čistu bocu. Nakon toga, po želji, stavite komadiće limuna u jednu gazu i dobro ih umotajte, te procijedite u prije dobivenu tekućinu. Kroz gazu bi se trebala procijediti preostala tekućina iz limuna.
Lijek se pije svakodnevno u dozama od 0,03 do 0,05l, i to tri puta na dan. Dobivena količina bi trebala trajati nekih 10 dana, a napitak je potrebno čuvati u frižideru.
Sultan-MirzaDatum: Petak, 05.07.2013, 00:18 | Poruka broj: # 2

Poruka: 14728
Status:

KOLESTEROL U KRVI
Evo par dobrih recepata za snizavanje kolesterola u krvi.

Potrebni sastojci:
- 4 limuna izrezati na kriške
- 2 glavice domaceg belog luka zgnjeciti daskom
- Staviti sve zajedno u 2 litre vode i pusiti da prokuva, onda ostavite da stoji 12 sati pa procedite stavite u staklenu posudu i držite u frižideru. Pijte svako jutro po 1 decilitar te tecnosti prije svega piti malim gutljajima, kad to potrošite napravite pauzu od 7 dana pa ponovite tretman, nakon treceg tretmana ako ste sve pravilno odradili nemate više holesterol. 100% provjereno i odobreno i priznato od ljekara.”


U vecu staklenu teglu ubaciti 1kg limuna isecen na veoma tanke raznjeve,dodati 1kg meda i 1L domace rakije(loza je najbolja)sve to poklopiti sa gazom (ja koristim filter za masinu za kafu)i ostaviti na suncano mesto 3 sedmice.Prve 2 sedmice smesu promesati 1-2 puta dnevno,trecu sedmicu ne dirati samo suncati,zatim procediti,dobije se 1,8 L veoma ukusnog napitka koji se uzima po 1 casica svako jutro na prazan stomak.
Ovo je najbolje praviti leti kada je sunce najjace.


2 supene kasike jabukovog sirceta u 3/4 solje(150g) vode i kasika meda ,
uzimati ujutro


Celer i limun protiv povisenog holesterola

Za pripremu ovog napitka od celera i limuna potrebno je:

- 3 limuna
- 500 grama svezih listova i stabljika celera
- 1 litar vode

Priprema:

Vodu prokuvati i ostaviti da se ohladi.
Limun dobro oprati, iseci ga na komade, sve zajedno sa korom. Celer takodje na grubo naseckati. Sada limun i celer dobro samleti (najbolje u blenderu). Kada se dobije fina kasasta masa preliti je prokuvanom vodom i dobro izmesati.
Poklopiti i ostaviti da odstoji preko noci a ujutru procediti i napitak naliti u staklenu flasu.
Piti ujutru i uvece po 0,5 dl napitka, pre jela.

Ovaj napitak protiv povisenog holesterola nema nezeljenih efekata a cesto moze sniziti i nivo triglicerida u krvi. Pozeljno je za vreme ove vrste lecenja izbegavati slatko. Nakon 2-3 meseca proveriti nivo holesterola.
Ako je moguce napitak pripremati od neprskanog limuna.


Sok od paradajza
Pomešajte 1 dl soka od paradajza, kašiku belog luka u prahu, kašiku iseckanog peršuna i kašiku maslinovog ulja. Konzumirajte ujutro na prazan stomak.


Ovsena kaša sa jabukom
Uz pomoc ovsene kaše i jabuka, veoma brzo cete sniziti nivo holesterola u krvi. Ovsena kaša sadrži beta- gluten, materiju koja snižava nivo holesterola u krvi i utice na izbacivanje štetnih slobodnih radikala iz tela. Jabuke snižavaju holesterol cak za 39 odsto. Jabuke su bogate pektinom, koji blokira apsorpciju holesterola u crevima i doprinosi njegovom izlucivanju iz našeg organizma. U ovsenu kašu dodajte narendanu jabuku sa korom.


Celer i limun
Dokazano je da celer snižava nivo lošeg (LDL) holesterola, zato što relaksira arterije, i omogucava njihovo širenje. Oljuštite i izrendajte 4 korena celera. Iseckajte na kockice 6 limunova sa korom. Pomešajte celer i limun, pa dodajte litar vode. Ostavite da stoji 24 sata, dobro izgnjecite i procedite kroz gazu. Konzumirajte po jednu cašicu pre svakog obroka. Preparat cuvajte u frižideru.


Priprema:
-Cešnjak ocistiti, limun oprati i sa korom narezati na manje komade
-Sve usitniti u mikseru ili samljeti na mašini za meso
-Staviti u posudu i dodati 1 l vode
-Kuhati samo da provrije
-Ocijediti i vrelo sipati u bocu, ostaviti bez cepa da se ohladi
-Kad se ohladi zatvoriti i držati u frižideru

Posluživanje:
Piti jednu štamplicu dnevno,po želji,prije ili poslije glavnog obroka.
Nakon trotjedne kure,napraviti stanku od 8 dana,a nakon toga zapoceti drugu trotjednu kuru.
Pije se jednom u godini dana.


U bocu sa vodom staviti klincice-karanfilice (ne treba ih mljeti) i ostaviti tako da stoji 2-3 dana u frizideru. Povremeno protresti bocu.

Piti 70-100ml (1 mala soljica za kafu ili pola case) svako jutro nastinu. Posle ispijene dve boce praviti pauzu od mjesec dana pa ponoviti. Svi koji su ovo koristili nisu imali potrebe za ponavljanjem postupka. Vecina nije morala da pravi ni drugu turu.
Sultan-MirzaDatum: Petak, 05.07.2013, 00:26 | Poruka broj: # 3

Poruka: 14728
Status:

Čišćenje jetre prema metodi dr.Clark - infografika
Ako ste stalno umorni, usporeni, dekoncentrirani i imate loše raspoloženje, vjerojatno vašem organizmu je potrebno čišćenje.
Od svih vrsta čišćenja organizma posebno je bitno čišćenje jetre, jer između ostalih zadataka jetra ima ulogu pročišćavanja krvi od toksina i otrova.
Nepravilan rad jetre može biti skriveni uzrok mnogih tegoba:
alergije
astme
psorijaze
kroničnog umora
iritabilnosti
loše probave itd.

Normalan rad jetre je presudan za održavanje dobrog zdravlja.
Nepravilan rad jetre je skriveni uzrok mnogih bolesti.
Jedan od najčešćih uzroka nepravilnog rada jetre je svima poznati kamenac.
Drugi uzrok su paraziti, koji često napadaju jetru.
Očistiti jetru od kamenca je vrlo lako.
Postoji prirodni način čišćenja jetre uz pomoć maslinovog ulja i soka grejpa koji je razradila dr. Hulda Clark.

Uz pomoć metode dr.Clark možete očistiti jetru na prirodan način, a uz to se riješiti mnogih neugodnih zdravstvenih problema.
Za čišćenje jetre odaberite dva slobodna dana. Na dan čišćenja jetre nemojte uzimati nikakve lijekove, vitamine i kapsule.
Vrijeme je ovdje vrlo važan faktor za uspjeh. Nemojte kasniti ili uraniti
više od 10-15 minuta.

ZA ČIŠĆENJE JETRE SU VAM POTREBNI:

1. Gorka so ili magnezijum sulfat (4 supene kašike)
2. Dva srednja crvena grejpfruta ( ili 1 veliki)
3. Maslinovo ulje (pola čaše )

Za osobe obolele od karcinoma kičmenog stuba i moždanog udara upotrebiti sok od jabuke sa limunom

POSTUPAK

Posle 14.00 ne jedite i ne pijte više ništa. Ukoliko ovo prekršite, kasnije možete osećati mučninu. Obroci toga dana neka budu lagani i bezmasni.

16.00 – popijte prvu čašu gorke soli.

Kašiku gorske soli rastopite u 150 ml. vode i stavite u frižider da se ohladi, jer ćete je tako lakše popiti. Možete dodati malo vitamina C da popravite ukus, ali nije neophodno. Posle ispijanja isperite usta sa malo vode.

Ili, promešajte 4 velike kašike gorske soli sa 6 dl vode i podelite na 4 jednaka dela.

20.00 - popijte drugu čašu gorke soli

Verovatno nećete osećati veliku glad zbog popijene gorke soli. Svakako, računajte na to da možete biti gladni, ali izdržite. Možete biti i žedni, ali izdržite ili povremeno isperite usta.

21.45 - iscedite grejpfrut

Procedite sok od kožica i sipajte ga u pola veće čaše. Ostatak čaše napunite hladno cedjenim maslinovim uljem. Sipajte tečnost u neki zatvoreni sud i promućkajte da se sastojci sjedine.

Posetite toalet pre odlaska u krevet i lezite na vreme.

22.00 – ispijajte napitak grejpfruta i maslinovog ulja polako, gutljaj po gutljaj u stojećem položaju pored vašeg kreveta.

Nekome će ovaj ”miks” biti teže podnošljiv, nekom drugom prihvatljiviji u odnosu na gorku so, ali moguće ga je popiti. Čim spustite čašu, lezite u krevet sa malo izdignutim jastukom iznad glave. Nagnite se na levu stranu i ostanite tako 20-tak minuta. Budite sigurni da ste pre toga navili sat nešto pre 6h ujutru.

Potom se lagano spustite u ležeći polozaj, ali na levi bok, to će vam pomoći da se kamenčići iz jetre lakše pokrenu. Pokušajte ostati mirni celu noć i pokušajte zaspati, to će vam svakako jako prijati.

Ustanite do toaleta jedino ako baš morate. Mentalno posmatrajte šta se to dogadja u vašoj jetri, pokušajte je osetiti i osvestiti, razumeti ovaj proces. Ali, najvažnije od svega je da ipak zaspete. Laku noć.

6.00 Dobro jutro!

Noć je možda prošla mirno, a možda i ne, to ne možete znati unapred. Najčešće se mirno spava. Sada ustanite i popijte svoju 3 čašu gorke soli koju ste još sinoć mogli ostaviti u svoj fržider.

Posetite toalet i vratite se u krevet. Izuzetno je važno da nastavite mirovati.

Možda ste jos sinoć pre odlaska u krevet izbacili početne kamenčiće, ali najčešće se to dešava baš posle ove prve jutarnje posete toaletu. Sada možete očekivati da ćete sve češće odlaziti u toalet i primetićete da ste dobili dijareju.

Sav sadržaj iz creva izlazi van, a sa njime i kamenje. Svakim sledećim pražnjenjem creva izbacujete ih sve više i više. Oni su najčešće zelenkaste boje, veličine graška, nisu jako tvrdi, mogu biti vrlo mekani, u raznim bojama i raznim veličinama.

Ali, ako želite da ih sačuvate kao primerak za sebe ili da ih pokažete kao svoj nečisti “produkat” savetujemo da kupite mrežastu korpicu koju ćete staviti u wc šolju pri svakoj poseti toaletu. Uskoro iz vas će izlaziti samo kamenčići. Kasnije ih možete isprati, ugubo prebrojati ili zabeležiti fotografijom , tako ćete znati koliko ste ih zaista izbacili: pola šake, šaku ili dve.

Napomena:

Nečistoće iz jetre ne izlaze samo u vidu kamenja. To mogu biti guste kašaste žućkaste formacije nalik piljevini. Masnoće se lako prepoznaju. To je takodje holesterol koji se još nije stigao oformiti i pretvoriti u kamenčiće. Možda će neko izbaciti samo ovakvu gustu “tečnost’, možda će kasnije uočiti i kamenje, a neko će pak imati samo kamenje u svojoj korpici. Oba načina su uspešna. Važno je da se vaša jetra oslobadja nečistoća.

Izbacivanje ovog smeća će trajati jos nekih 2-3 sata. Posebno nakon poslednje 4 .čaše gorke soli.

8.00- popijte 4. čašu gorke soli. Ponovo lezite. Odlasci do kupatila sada će biti jos intenzivniji, a vi sve više čistiji.

Obično to traje do nekih 10.00, ali je vrlo individualno i nema pravila. Sada ćete već osećati i glad i iscrpljenost, a dijareje će polako prestajati.

10.00- možete popiti biljni čaj, neki voćni sok, pojesti bananu.

Nemojte preterivati sa hranom. Uzimajte je polako. Nakon nekog vremena jedite ponovo . Neka to bude blaga čorba od povrća, pirinač, hleb, med, ovsene kaše, voće i sl. Izbegavajte tešku i prženu hranu bar prvih nekoliko dana. Izbegavajte i mleko, maslac i kafu bar prva 2 dana, jer u suprotnom dijareja vam se može vratiti.

Neki će primetiti da je do podne dijareja potpuno stala. Više neće izbacivati kamenje. Nekima se to pak dogadja čak i narednog dana, zato je dobro da ste i sledeći dan kod kuće, bez obaveza.

Sve je potpuno normalno. Ako produženo izbacujete kamenje to znači da ste ga imali puno u sebi i da je vaše čišćenje prošlo uspešno.

Slijedite ove jednostavne i zabavne upute za čišćenje jetre prema metodi dr.Clark:


Čišćenje jetre je apsolutno sigurno. Tisuće ljudi diljem svijeta čistili su jetru na takav način. Nitko od njih nije otišao u bolnicu i nije se žalio na bolove.
Napomena:
Čišćenje jetre se ne preporučuje trudnicama i djeci mlađoj od 10 godina. Nemojte čistiti jetru ako imate hepatitis, cirozu jetre, hemangiom, cistu ili tumor na jetri

PS: Posjetite forum na kojem se raspravlja o ovom nacinu ciscenja jetre i gdje stotinama zadovoljnih vam preporucuju da to uradite bez ikakvog straha
Ciscenje jetre prirodnim putem
Sultan-MirzaDatum: Petak, 05.07.2013, 16:58 | Poruka broj: # 4

Poruka: 14728
Status:

Kako očistiti pluća na prirodan način

Čišćenje pluća omogućuje da očistite ovaj važni organ od katrana i toksina, smanjite rizik od pojave infekcije i raka, povećate kapacitet pluća i poboljšate opće zdravlje respiratornog sustava.
Čišćenje pluća posebice se preporučuje aktivnim i pasivnim pušačima i ljudima, koji žive u područjima sa zagađenim zrakom.

Postoji četiri osnovne metode uz pomoć kojih možete očistiti pluća

(1) Vježbe disanja
Vježbe disanja su jedan od najboljih načina čišćenja pluća. Ne mislimo na obično "duboko" disanje - potrebno je puno više od toga da bi se pluća dobro očistila.

Postoji više vrsta vježbi za detoksikaciju pluća, opisat ćemo samo jednu od njih.
Ova vježba će temeljito očistiti Vaša pluća, i ako ju radite ujutro, kada je zrak čist i svjež, osigurat će odličan početak dana.

1. Zauzmite stojeći položaj. Budite opušteni. Držite ruke sa strane i noge malo razdvojene.

2. Nekoliko puta duboko udahnite i izdahnite kroz nos.

3. Sada udahnite kroz nos i polako izdahnite kroz usta, sve dok više ne možete izdahnuti.... no, ne zaustavljajte se ovdje, jer u stvarnosti u plućima je preostalo još ustajalog zraka.

Jedan dio zraka uvijek ostaje u plućima i ne izmjenjuje se, dok dišemo.

Sada, natjerajte Vašu dijafragmu da izdahne sav taj zrak iz pluća uz pomoć dahtanja. Nekoliko puta izdahnite "ha ... ha... ha..." kroz usta - sve dok ne osjetite, da u plućima više nema zraka. U tom trenutku ćete osjetiti, kako se Vaš trbuh uvukao unutra.

4. Kroz nos, polako udahnite svježi, čisti zrak u prazna pluća.

5. Napunite pluća zrakom do kraja, a zatim zadržite dah 5 sekundi, polako brojeći 1...2...3...4...5. U ovom trenutku, kisik je napunio Vaša pluća i svaku stanicu u tijelu!

6. Opet izdahnite kroz usta, sve dok više nema zraka i ponovite "ha... ha... ha.." da bi istjerali preostali zrak iz pluća.

Vratite se na korak 4.

Ponovite vježbu toliko puta, koliko Vam se sviđa. Osim toga, što pročišćava pluća, ova vježba ima i drugu dobrobit - Vaš stomak će s vremenom postati čvrst i ravan.

(2) Inhalacije s eteričnim uljima

Redovito (2-3 puta tjedno) radite inhalacije s eteričnim uljima eukaliptusa, pepperminta, ružmarina ili majčine dušice. To će Vam pomoći da brzo očistite pluća od toksina i viška sluzi.

Za takvu inhalaciju nije potrebno kupovati poseban uređaj. Jednostavno zagrijte veliki lonac sa vodom i u njega dodajte par kapi prirodnih eteričnih ulja.

Udisanje tople pare sa eteričnim uljima je ugodno i opuštajuće i odmah će olakšati probleme sa disanjem.

Može se koristiti ne samo za detoksikaciju pluća, nego i kod gripe, prehlade, bronhitisa, laringitisa i drugih respiratornih tegoba.

(3) Korekcija prehrane

Poput svih drugih vrsta čišćenja organizma, čišćenje pluća uključuje korekciju prehrane. Zdrava prehrana je bitna jer pokreće prirodne mehanizme čišćenja tijela i jača imunitet.

Tokom čišćenja preporučuje se da unosite više vode, voća i povrća.

Neke namirnice posebice doprinose zdravlju pluća.

Čili - ljuta hrana poput čilija pomaže u razgradnji viška sluzi u plućima i općenito u organizmu. Upravo zbog toga kada jedete ljutu hranu, možete osjetiti kako Vam odmah počne curiti nos. Na isti način ljuta hrana djeluje i na višak sluzi i katrana u plućima, pomažući našem organizmu da ih lakše eliminira.

Voda - Da, obična voda je najbolje sredstvo za čišćenje organizma! Pokušajte da ne unosite gazirane sokove, kavu ili alkohol. Dajte prednost običnoj čistoj vodi. Dobra hidracija je ključna za zdravlje i ubrzava proces čišćenja od toksina.

Luk - ova univerzalna biljka je bogata mnogim važnim nutrijentima. Sprečava nastanak mnogih bolesti, uključujući rak i infekcije pluća, pomaže u razgradnji sluzi i izbacivanju toksina iz organizma.

(4) Biljke koje pomažu u uklanjanju katrana, toksina i viška sluzi

Potočarka
Mnogi alternativni liječnici smatraju potočarku nezaobilaznom u procesu čišćenja pluća. Od potočarke se pravi jednostavna i ukusna juha, koja efikasno čisti pluća od toksina.

Ovu supu preporučuje se konzumirati 2 puta mjesečno, posebice aktivnim i pasivnim pušačima.

Supa od potočarke:
- 1 kg potočarke (cvjetovi i stabljike)
- 2 čaše datulja
- 4 čaše vode

Priprema:
potočarkaSve sastojke stavite u lonac na laganu vatru. Kada se zakuha, smanjite vatru i kuhajte minimum 4 sata. Ako se na površini juhe stvara pjena, uklonite ju sa žlicom. Nakon što je juha gotova, začinite ju prema Vašoj želji.

Ova supa je jako fina. Možete ju servirati sa rižom i drugim jelima.

Napomena: vrlo je bitno koristiti točan omjer namirnica i kuhati juhu minimum 4 sata. Nakon takvog kuhanja juha postaje fina, hranjiva i korisna za detoksikaciju pluća.

Đumbir
Đumbir je moćno sredstvo za detoksikaciju pluća. Možete ga koristiti na više načina.
Čaj od korijena đumbira sa limunom olakšava disanje i pospješuje eliminaciju toksina iz dišnih putova.

Možete napraviti i toplu kupku sa prahom od đumbira. Trajanje kupke bi trebalo biti 20 minuta. Kupka potiče proces otvaranja pora i znojenja, što pomaže eliminaciji toksina. Para, koju udišite, ulazi direktno u dišne puteve, olakšava proces disanja i pročišćava pluća.
Uz svaki obrok pojedite mali komadić đumbira. To će poboljšati Vašu probavu, a i doprinijet će procesu čišćenja organizma.

Divizma (Verbascum thapsus)
Čaj od divizme donosi olakšanje osobama, čija su pluća začepljena toksinima i katranom, što je uobičajena situacija kod pušača. Budite pažljivi da dobro procijedite čaj - malene dlačice na lišću divizme mogu imati iritirajući učinak, ako ih progutate.

Uva ursi i podbel (Tussilago farfara)
Nakon prestanka pušenja bitno je očistiti pluća od svih toksina, koji nose potencijalni rizik od raka. Podbel i uva ursi su vrlo popularne među pušačima, jer omogućuju takvu vrstu detoksikacije. I ne samo to - ove biljke jačaju i njeguju cijeli respiratorni sustav.

Ostale biljke
Marulja (marrubium vulgare), kopriva, korijen lotusa, fenugreek (piskavica), eukaliptus, goldenseal i peppermint su također vrlo korisni kod detoksikacije pluća.

Što treba izbjegavati tokom čišćenja pluća?

Izbjegavajte konzumiranje prerađenih namirnica, posebice bijelog brašna i šećera, i mliječnih proizvoda koji potiču stvaranje sluzi u organizmu.

Riješite se stresa.
Ako pokušavate prestati pušiti, svakako izbjegavajte društvo pušača.
Sultan-MirzaDatum: Petak, 05.07.2013, 17:19 | Poruka broj: # 5

Poruka: 14728
Status:

Prirodni načini čišćenja bubrega

Bubrezi su parni organ mokraćnog sustava.
Zaduženi za to, da iz našeg tijela eliminiraju toksine.
Svaki dan kroz naše bubrege prolazi oko 200 L krvi, da bi se pročistila od otrova i toksina.

Bubrezi također proizvode važne hormone: erythropoietin (koji stimulira proizvodnju crvenih krvnih stanica), renin (koji regulira krvni tlak) i calcitriol (aktivna forma vitamina D).

Što je čišćenje bubrega?
U našem tijelu već postoji prirodan mehanizam čišćenja bubrega. Ako konzumirate dovoljno tekućine u obliku vode, čaja itd, bubrezi se čiste sami.
Često pod čišćenjem bubrega podrazumijevaju se neki alternativni proizvodi, koji pomažu detoksikaciji bubrega, poboljšavaju njihovu funkciju i sprečavaju stvaranje kamenca u bubrezima.

Dobrobiti čišćenja bubrega
Prema liječnicima alternativne medicine, osim što poboljšava njihov rad i sprečava stvaranje kamenca, čišćenje bubrega može također pomoći eliminirati toksine iz organizma, poboljšati imunitet, normalizirati krvni tlak i poboljšati funkciju mokraćnog mjehura.
Ako planirate čišćenje bubrega, preporučujemo da se savjetujete sa Vašim alternativnim liječnikom.
Postoji više vrsta čišćenja bubrega. Recepti uključuju ljekovito bilje, vitamine i određene vrste hrane:

1. Biljke za čišćenje bubrega
Smatra se, da sljedeće biljke poboljšavaju funkciju bubrega i pomažu njihovom čišćenju:
•đumbir
• maslačak
• korijen bijelog sljeza
• smreka
•kopriva
•peršin
• klinčić
•zlatnica (Solidago virgaurea)

2. Namirnice, koje pomažu u čišćenju bubrega
• lubenica
• sok limuna
• sok brusnice
• sjemenke buče

3. Vitamini za čišćenje bubrega
Neki alternativni liječnici preporučuju, da se kod čišćenja bubrega koriste sljedeći vitamini i minerali:
•vitamin B2
•vitamin B6
•magnezij

Pobrinite se za Vaše bubrege!
Evo i nekih znanstveno dokazanih metoda da se pobrinite za Vaše bubrege i smanjite rizik od bolesti bubrega:
• izbjegavajte cigarete i pretjerano konzumiranje alkohola i kofeina
• održavajte krvni tlak i šećer na normalnoj razini
• redovito provjeravajte kolesterol
• pijte puno vode (bar 8 čaša dnevno)
• održavajte zdravu tjelesnu težinu

Bubrežni kamenac je tvrda tvar, koja nastaje od kristala, koji se talože iz mokraće i nakupljaju na unutrašnjim površinama bubrega. Simptomi bubrežnih kamenaca su jaka bol u području bubrega ili donjem dijelu abdomena. Bubrežni kamenci mogu izazvati poteškoće u mokrenju, krv u urinu, mučninu, povraćanje i visoku temperaturu.

Prevencija bubrežnih kamenaca
Možete smanjiti rizik od nastanka bubrežnih kamenaca tako da pijete puno vode i smanjite unos soli. Ljudi, koji su već imali probleme sa bubrežnim kamencima, trebali bi izbjegavati hranu, koja sadrži puno oksalata, poput čokolade, okre, sezama itd.

Recepti za čišćenje bubrega

Čaj od sjemenki lubenice za bubrežne kamence
Edgar Cayce posebno preporučuje čaj od sjemenke lubenice ljudima, koje imaju bubrežne kamence. Također pomaže kod stimulacije funkcije bubrega:
Da bi pripremili čaj, potrebna Vam je jušna žlica sjemenki lubenice, koje ste prethodno samljeli ili isjeckali. Prelijte sjemenke sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Zatim procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj.
Čaj pijte tri puta tjednom, a možete ga piti i više puta na dan.

Čaj od sjemenki celera (Apium Graveolens)
Jušnu žlicu sjemenki celera, friško mljevenih ili isjeckanih, prelijte sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj.
Čaj pijte bar jedan put dnevno, tri puta tjednom. Nemojte koristiti ovaj čaj, ako ste trudni.

Čišćenje bubrega prema dr.Clark
Ovaj recept je dosta kompliciran. Pokušali smo da ga prevedemo što bolje možemo. Ako Vam u receptu nešto nije jasno, molimo Vas da detalje pogledate na izvornoj stranici dr.Clark: http://curezone.com/clark/kidney.asp
• ½ šalice osušenog korijena Hydrangea - DRVENASTA HORTENZIJA (Hydrangea arborescens)
• ½ šalice korijena CRVENE KONOPLJUŠE (Eupatorium purpureum)
• ½ šalice korijena bijelog sljeza (Althea officinallis)
• 4 svježnja svježeg peršina
• tinktura kudjelje (zlatica,poganska trava) (ako ste alergični izostavite je iz recepta)
• đumbir u prahu
• uva ursi
• koncentrat crne višnje, 250 ml
• prstohvat vitamina B2 u prahu
• vitamin B6, 250 mg
• tablete magnezij oksida, 300 mg

Odmjerite ¼ šalice svakog korijena i ostavite ga da se natapa, zajedno u 10 šalica hladne vode iz slavine, koristeći nemetalnu posudu i nemetalni poklopac.
Nakon četiri sata ( ili preko noći) dodajte 250 ml koncentrata crne višnje i lagano kuhajte 20-ak minuta. Popijte ¼ čaše čim se dovoljno ohladi. Ostatak isipajte kroz cjediljku u sterilnu staklenu posudu. Ohladite staklenu posudu.

Prokuhajte svježi peršin, nakon ispiranja u 1 četvrtini vode tijekom tri minute. Popijte ¼ čaše kada se dovoljno ohladi. Ohladite jednu staklenku i jednu zamrznite. Ostatak peršina iskoristite za juhu i slično.

Doziranje
Svako jutro ulite zajedno ¾ šalice mješavine korijenja i ½ čaše peršinove vode, puneći veliku šalicu. Dodajte 20 kapljica tinkture kudjelje. Popijte ovu mješavinu u nekoliko doza tijekom dana. Držite na hladnom. Nemojte popiti sve od jednom jer ćete imati problema sa stomakom i osjećati ćete pritisak u mjehuru. Ako vam je stomak veoma osjetljiv, započnite sa pola ove doze.
Sultan-MirzaDatum: Petak, 05.07.2013, 17:26 | Poruka broj: # 6

Poruka: 14728
Status:

Kako očistiti organizam za 5 dana uz pomoć limuna i javorovog sirupa

Gladovanje na bazi limuna i javorovog sirupa, inače poznato kao limun dijeta ili master cleanse, je popularan način čišćenja organizma među tisućama ljudi u svijetu.
Dijeta uključuje post, koji traje 5 dana.
Tokom posta smijete uzimati samo limunadu, napravljenu od limuna, javorovog sirupa, vode i ljute paprike.

Javorovo drvo je u Kanadi poznato po ukusnom i hranjivom soku. Za jednu litru sirupa potrebno je 40 litara soka iz stabla javora.
Vrlo je hranljiv, čak hranjiviji i od meda: 100 g sirupa u sebi sadrži 64% ugljikohidrata, 0,4% masti, 0,1% bjelančevina, 0,6% minerala, a kalorijska vrijednost je 275 kcal.

Javorov sirup uzima se tokom posta zbog toga što daje organizmu sve neophodne nutrijente i energiju tokom gladovanja.
Kupiti ga možete u trgovinama zdrave hrane. Ako ne možete nabaviti javorov sirup, umjesto njega koristite med, agava sirup ili ječmeni slad.

Limun je idealna namirnica za detoksikaciju - pomaže eliminirati toksine iz organizma, jača imunitet i djeluje kao antioksidans. Inače, svo voće ima efekt čišćenja organizma, ali agrumi poput limuna i grejpa su najbolji za detoksikaciju.

Prije gladovanja pripremite organizam na takav način da nekoliko dana jedete samo laganu hranu bez masnoća i proizvoda životinjskog porijekla. Tako će organizam biti spreman da podnese nedostatak uobičajene hrane i prelaz na gladovanje neće biti težak.
Tokom gladovanja nemojte uzimati nikakvu drugu hranu osim ovog napitka od limuna, javorovog sirupa i kajenske paprike. Možete uzimati biljne čajeve zaslađene javorovim sirupom ili medom.

Najbolje vrijeme za limun detox dijetu je ljeto, kada ionako konzumiramo lakšu hranu.

Priprema napitka
Za jednu čašu limunade potrebno Vam je:
• 2 jušne žlice soka limuna
• 2 jušne žlice javorovog sirupa
• na vrh noža kajenske paprike
• 250 ml vode

Promiješajte sve sastojke i odmah popijte limunadu. Možete koristiti hladnu ili toplu vodu - po Vašoj želji. Uvijek koristite svježi limun, a ne koncentrat limuna iz trgovine.

Dnevno popijte 6-10 čaša limunade. Uzimajte napitak kada ste gladni, kao obrok.

Limunada u sebi sadrži sve potrebne hranljive sastojke, a ljuta paprika se uzima zbog energije koju daje organizmu.

U međuvremenu, možete piti i biljne čajeve koliko vam je potrebno, nezaslađene ili zaslađene javorovim sirupom.

Svaku večer uzmite čaj sa laksativnim učinkom, a ujutro popijte litru slane vode (na 1 L vode žlica morske soli). To će Vam pomoći da ispraznite crijeva.

Gladovanje može trajati od 5 do 14 dana. Najkraće trajanje limun dijete je 5 dana, jer organizam počinje izbacivati toksine tek nakon tri dana gladovanja.

Efekti su nevjerojatni, ova detox dijeta zaista vrijedi truda! Kada jednom isprobate ovu dijetu i osjetite njezin pozitivan efekt, postat će dio Vašeg života.

Medicina smatra da mnoge bolesti dolaze zbog zadržavanja toksina u organizmu, a ovo je provjeren način da se očistite od njih.

Nakon gladovanja
Nakon gladovanja je bitno da postepeno uvodite namirnice u Vaš jelovnik. Vašem tijelu je potrebno nekoliko dana da se ponovno navikne na krutu hranu. Obavezno se pridržavajte sljedećeg postupka:

1 dan
- prestanite sa uzimanjem limunade
- popijte 5-8 čaša soka od povrća

2 dan
- popijte 3-4 čaše soka od povrća
- pojedite 1-2 tanjura juhe od povrća (izbjegavajte krumpir i mrkvu)

3 dan
- nastavite sa sokovima i juhama od povrća
- pojedite nekoliko voćaka
- pojedite prethodno namočeno orašasto voće ili sjemenke
- možete pojesti dinstano povrće i smeđu rižu

4 dan
- možete početi jesti svu ostalu hranu

Tokom čišćenja preporučujemo šetnje i lagane vježbe jer fizička aktivnost potpomaže eliminaciji toksina iz organizma.

Dobrobiti limun dijete
• čisti organizam od toksina
• poboljšava rad probave i crijeva
• povećava energiju i vitalnost
• poboljšava cirkulaciju
• poboljšava izgled kože, kose i noktiju
• pomaže izgubiti višak kilograma

Napomena
Tokom gladovanja možete osjetiti vrtoglavicu, laganu glavobolju, promjenu raspoloženja i tlaka, što je normalna pojava tokom čišćenja. Dijeta se ne preporučuje trudnicama, dojiljama i djeci.
Sultan-MirzaDatum: Petak, 05.07.2013, 17:34 | Poruka broj: # 7

Poruka: 14728
Status:

Mućkanjem ulja u ustima do zdravlja

Kako izbaciti otrove iz organizma uz pomoć kasike ulja
Izuzetno jednostavna i učinkovita metoda prevencije i liječenja uz pomoć ulja nakon tisuća godina pobuđuje zanimanje struke i javnosti.
Riječ je o metodi temeljenoj na ayurvedskoj medicini, opisanoj u drevnim indijskim spisima.
Sanskrtska riječ ayurveda prevodi se kao ''znanost o životu i dugovječnosti''.
Taj 5000 godina star tradicionalni indijski sustav liječenja se puno puta dokazao u praksi i nema dvojbe da je itekako vrijedan pozornosti.
Prema ayurvedi, naše zdravlje ovisi o ravnoteži triju doša – psihofizioloških energija koje upravljaju našim umom, duhom i tijelom.
Ako jedna od doša nije u ravnoteži, nastupa bolest. Puno puta do poremećaja doša dolazi zbog taloženja ame (toksina) u organizmu.
Ayurveda preporučuje više metoda čišćenja organizma od ame, a jedna od njih je mućkanje ulja u ustima.
U ovoj metodi odstranjivanje otrovnih materija (ame) iz tijela, postiže se svakodnevnim mućkanjem suncokretova ili sezamova ulja u usnoj šupljini.
Ulje nakon toga nikako ne smijete progutati, nego ga trebate ispljunuti, a zatim dobro isprati usta.
Takav postupak omogućuje organizmu da sam izbori pobjedu protiv bolesti, bez ikakvih neželjenih nuspojava uobičajenih pri korištenju medikamenata.

Kako mućkati ulje
Uljna terapija provodi se isključivo hladno prešanim i nerafiniranim uljima.
Preporučuje se suncokretovo ili sezamovo ulje, no sudeći po brojnim svjedočanstvima iz prakse, možete se poslužiti i maslinovim ili bilo kojim drugim hladno prešanim i nerafiniranim uljem.
Također, u cilju pojačanog djelovanja, osnovnom ulju koje ste odabrali za mućkanje, možete dodati nekoliko kapi ulja ljekovitih biljaka, ovisno o vrsti oboljenja.
Dodajte ulje lavande za smirenje i opuštanje, ružmarina za bolju cirkulaciju, kamilice protiv infekcija ili anisa za pročišćenje dišnih putova.
Terapiju provodite natašte, tako što ćete uzeti u usta jednu jušnu žlicu ulja i zatim ga polako mućkati i premetati po usnoj šupljini 15 do 20 minuta.
Budući da ulje tijekom tog procesa usisava štetne materije i toksine, ne smijete ga progutati.
Poriv za gutanjem spriječite tako da nakratko prestanete mućkati ulje i duboko udahnete na nos, ili progutate 'na suho', zadržavajući sadržaj u prednjem dijelu usne šupljine.
Za vrijeme mućkanja, proizvest ćete puno sline, pa će se ukupan sadržaj u usnoj šupljini povećati. Ako je preobilan, i prije isteka preporučenog vremena možete ispljunuti višak.
U svakom slučaju, ispljunite sadržaj po isteku 15 ili 20 minuta.

Što se liječi mućkanjem
Ova se metoda u praksi pokazala učinkovitom u borbi protiv niza bolesti i tegoba, poput...
• glavobolje
• zubobolje
• kroničnog umora
• nesanice
• astme
• ekcema
• plućnih bolesti
• artritisa
• crijevnih i želučanih oboljenja
• bolesti bubrega, jetre i srca
• kroničnih bolesti krvi
• ženskih bolesti

Između ostalog, uljna terapija izbjeljuje i učvršćuje zube, zaustavlja krvarenje iz desni i pomaže kod paradentoze.
Tajna djelotvornosti ove metode je u tome da za vrijeme mućkanja svih šest litara krvi proteče kroz žlijezde slinovnice i na takav način organizam se oslobađa štetnih tvari.
Jednostavno rečeno, uz pomoć ulja, isisat ćemo otrove iz organizma.
Osim u liječenju, terapiju uljem preporučljivo je koristiti i preventivno, jer jača imunitet te u samom početku suzbija brojna oboljenja.

Mućkanje za napredne
Nakon što steknete iskustvo, vrijeme mućkanja prilagodite sebi.
Ulje ispljunite čim osjetite da se gustoća sadržaja u ustima promijenila. Ipak, postupak ne bi smio trajati manje od 10 ili 12 minuta.
Smatra se da se ulje nakon dvije i pol minute veže sa slinom, nakon četiri i pol minute ulazi u krv, a nakon deset minuta izvlači štetne tvari iz organizma kroz slinovnice.
Nakon mućkanja ispljunuto ulje mora biti bjelkasto i rijetko, a ako ostane žuto i gusto, niste ga dovoljno mućkali.
Po završetku mućkanja, usnu šupljinu isperite toplom vodom i operite zube. Ako želite, usnu šupljinu isperite slanom vodom ili čajem od pelina, kako biste uklonili neugodan okus.
Za preventivu, ulje je dovoljno mućkati jednom na dan, najbolje ujutro, natašte.
U terapijske svrhe, postupak provodite triput dnevno, prije jela.

Trajanje terapije
Trajanje terapije ovisi o bolesti i općem stanju organizma.
Okvirno govoreći, akutne bolesti moguće je izliječiti za manje od tjedan dana, a kronične u roku od nekoliko mjeseci do godine dana.
Terapiju je nužno provoditi onoliko dugo koliko je potrebno da se organizam u potpunosti oporavi.
Katkad se stanje kratkoročno može i pogoršati. Može se javiti i povišena temperatura, pogotovo u osoba koje pate od više bolesti.
No te smetnje su prolazne, pa terapiju svakako treba nastaviti do izlječenja.
Sultan-MirzaDatum: Petak, 05.07.2013, 17:44 | Poruka broj: # 8

Poruka: 14728
Status:

Čišćenje i zaštita od radijacije

Radijacija 101: Kako preživjeti radioaktivno zagađenje
Dok pišemo ovaj članak, Amerikanci dočekuju dolazak radioaktivnih oblaka prouzrokovanih japanskom nuklearnom katastrofom.
Iako bi radioaktivni oblak tokom puta preko oceana trebao izgubiti snagu, ljudi sve jedno strahuju od radioaktivnog fallouta (zagađenja).
Prema nekim procjenama, dok oblak stigne do obale Amerike, njegova radioaktivna snaga bi trebala biti 750 RAD-a ili više. Za usporedbu: snaga jednog rentgenskog snimanja je 1 RAD.
RAD - radiation absorbed dose - je jedinica u kojoj se mjeri doza radijacije, koja se apsorbira u organizam nakon izlaganja zračenju.
Ali zagađenje pogodit će ne samo Ameriku. Tokom vremena, radijacija će se "raspršiti" u atmosferi, a to znači da će sa kišom pasti na zemlju i kontaminirati tlo, vodu i usjeve.
Iako se pretpostavlja da će - u slučaju da Japanci svladaju situaciju! - razina tog zagađenja biti neznatna, to je još jedna mala stepenica prema zagađenju našeg planeta, naše hrane, vode i zraka. I to je još jedan negativan utjecaj na naše zdravlje.
"Izlaganje takvom radioaktivnom zagađenju može na duge staze povećati rizik od pojave raka štitnjače, kostiju i leukemije. Najveći rizik radijacija predstavlja za djecu i fetuse" - kaže Lam Ching-Wam, stručnjak za kemijske patologije.
Slijedi nekoliko preventivnih i kurativnih mjera, koje možete poduzeti u slučaju radioaktivnog zagađenja.

1. Kalijev jodid
Prvo i najvažnije sredstvo za borbu sa radijacijom je kalijev jodid. Ovih dana Amerikanci su pokupovali sve zalihe kalijeva jodida u SAD-u, i to nije bez veze:
Kalijev jodid blokira nakupljanje radioaktivnog joda u štitnjači, gdje on može izazvati rak.
Nakon černobilske katastrofe 1986., zabilježene su tisuće slučajeva raka štitnjače, prije svega među onima koji su u vrijeme te nuklearne katastrofe bili djeca i pili mlijeko kontaminiranih krava.
Kalijev jodid veže radioaktivni jod i eliminira ga iz organizma u roku 24 - 72 sata.
Do sada, to je najčešće korišteno sredstvo protiv radioaktivnog trovanja.

Prema preporuci liječnika, nakon radioaktivnog zagađenja, potrebno je uzeti sljedeće doze kalijeva jodida:
• odrasli, uključujući dojilje: 130 mg
• djeca od 3 do 18 godina lakša od 68 kila - 65 mg
• djeca teža od 68 kg - 130 mg
• bebe i djeca od 1 mjeseca do 3 godine starosti - 32 mg
• bebe do 1 mjeseca života - 16 mg

Umjesto toga da samo čekate dolazak radioaktivnog zagađenja, možete započeti sa preventivnim dozama kalijeva jodida, a to je od 6 do 50 mg dnevno.
Kalijev jodid se može nabaviti u apoteci bez recepta.

2. Soda bikarbona
Oralno uzimanje sode bikarbone smanjuje težinu oštećenja bubrega od urana.
Bubrezi su obično prvi organ koji pati nakon izlaganja uranu. U vojnim priručnicima se preporučuje uzimanje infuzije sa sodom bikarbonom da bi se smanjile posljedice takvog izlaganja. To je čuvena tajna vojske SAD-a, koja već odavno koristi sodu bikarbonu u ove svrhe.
Soda bikarbona smanjuje toksičnost iona urana, veže ih i pospješuje
njihovo izbacivanje iz organizma.

Soda bikarbona se također može koristiti za dekontaminaciju tla. U laboratoriju Los Alamosa (glavnog nuklearnog centra SAD-a) je dokazano, da se soda bikarbona veže sa uranom i odvaja ga od tla. Istraživač Don York je uspio očistiti 92% urana iz kontaminiranog tla u Los Alamosu.

"Ne postoji bolja terapija za radioaktivnu bolest od sode bikarbone", - kaže dr. Chris Shade. "Posebice ako ju primjenjujete zajedno sa kupkom od gline i magnezija".

U slučaju direktne nuklearne opasnosti:
Kupke sa sodom bikarbonom
Mark A. Sircus, Ac., OMD:
"Nabavite sodu bikarbonu. Trebat će Vam velike količine sode bikarbone, barem 15-25 kg. Smiješno je da najbolji lijek protiv radijacije možete nabaviti po cijeni od cca 30$ za 25 kg.
Počnite se kupati sa pola kile sode bikarbone. U slučaju direktnog izlaganja radijacije, možete se kupati u 1-2 kg sode bikarbone. Najbolje je da u kupku dodate magnezij, naprimjer magnezij klorid. Sol mrtvog mora također je dobra, jer sadrži velike količine magnezija."

3. Glina
Stotinama godina ljudi koriste glinu kao sredstvo za čišćenje organizma.
U organizmu izloženom zračenju radija ili nekoga drugog izvora radioaktivnog zračenja, glina izvlači i upija radioaktivnost. Na taj način ona može osigurati zaštitu organizma oštećenog ionizirajućim zračenjem.
K tome, znamo da je površina pokrivena slojem gline zaštićena od određenih štetnih zraka.

Kad se liječenje zračenjem (kemoterapija) ne može izbjeći, aplikacije gline između dvaju zračenja smanjuju rizik od mogućih opeklina na koži."
- Raymond Dextreit.
Glinu možete koristiti kako iznutra, tako i izvana. Što češće ju koristite, tim je brži proces čišćenja.

Kupka od gline
U kadu stavite cca dvije šalice gline i budete u kupki 20 min. Poželjno je da je voda što toplija. Glina će kroz pore kože izvući toksine i teške metale.

Recept za oralnu primjenu
Zelena glina koja se može piti mora biti certificirana za oralnu uporabu (u prodaji se naziva i ventilirana zelena glina). Ona će organizmu dati vrijedne minerale a na sebe adsorbirati toksine.

Navečer razmutite punu čajnu žličicu ventilirane zelene gline u 2 dcl vode (nekuhane, najbolje izvorske). Ne upotrebljavajte pri tom metalnu žličicu i ne dozvolite da metal dođe u dodir s glinom. Glina se uzima ujutro nakon ustajanja ili navečer prije spavanja. Po želji, može se uzeti jedan sat prije jela.
• 1. tjedan: ujutro bez miješanja popijte samo vodu a talog bacite,
• 2. tjedan: ujutro promiješajte, ostavite 5 minuta da se talog slegne a vodu popijte,
• 3. tjedan: ujutro promiješajte i odmah popijte vodu zajedno s glinom.
Zatim napravite pauzu tjedan dana i ponovite kuru. Kure radite 2-4 puta godišnje

4. Spirulina, klorela i druge alge
Alge spirulina i klorela su poznate po svome učinku na radijaciju. Nakon nuklearne katastrofe u Černobilu, Rusi su ih koristili da bi se zaštitili od posljedica radioaktivnog zagađenja.

Japanci vole svoju miso juhu (koja sadrži alge) ne samo zbog toga da je fina. Ona im je pomogla preživjeti posljedice Hirošime i Nagasaki.
Miso je efikasan u čišćenju organizma od radijacije. Tokom drugog svjetskog rata dvije bolnice, koje su se nalazili jedna pokraj druge, su bile pogođene radijacijom. U jednoj bolnici pacijenti su svakodnevno konzumirali misu juhu. U toj bolnici svi su pacijenti preživjeli. Dok je u drugoj bolnici mnogo ljudi umrlo.
- Tan Koon Peng

Nakon bombardiranja Nagasakija, grupa preživjelih doktora-makrobiotičara i njihovi pacijenti su se spasili od radijacije, konzumirajući smeđu rižu, miso i alge. Kasnije nitko od njih nije dobio leukemiju. Hrana bogata klorofilom poput spiruline, klorele, pšenične i ječmene trave jača stanice, pomaže čišćenju krvi i jetre, neutralizira toksine i stimulira proizvodnju RNA. Ljepljiva vlakna, koja sadrže alge, sprečavaju reapsorpciju radioaktivnog stroncija 90.
Upravo zbog toga preporučujemo da uzimate velike količine spiruline, klorele i drugih algi, bogatih klorofilom.
brko31Datum: Nedjelja, 15.12.2013, 16:40 | Poruka broj: # 9

Poruka: 12
Status:

Jeli iko isprobo ciscenje jetre?
Sultan-MirzaDatum: Subota, 21.12.2013, 22:49 | Poruka broj: # 10

Poruka: 14728
Status:

Jezik - Ogledalo zdravlja

Jezik je ogledalo naše osobnosti i našeg zdravlja. Na jeziku kao i na mnogim drugim dijelovima tijela se nalaze nervni završeci mnogih organa.

Preko jezika možemo vidjeti poremećaje zdravlja od kroničnih do akutnih. Ako je jezik lijepog oblika, ružičast, neispucan i bez naslaga na njemu, tada je osoba zdrava i sretna.

Neki od pokazatelja bolesti:

- ako je jezik suh, to je jako teški poremećaj

- ako je jezik blijed, to ukazuje na anemičnost

- ako je jezik žute boje, to ukazuje na poremećaj žući i jetre

- ako je jezik plavičaste boje, to ukazuje na poremećaj na srcu

- ako na određenom dijelu jezika se vide naslage ili ispucanost, to će ukazati da s tim organima nešto nije u redu (toksini, poremećaj apsorpcije)

- ako je jezik ispucan na određenim mjestima, ukazuje na kronični vata poremećaj tih organa

- ako je sredina jezika, koja označava kičmeni stup, ispucana na određenom dijelu, to će ukazati da na tom dijelu kičmeni stup ima problema, a krivuda ukazuje na odrađeni deformitet kičme na tom dijelu

- ako je cijeli jezik ispucan, tada je u pitanju kronični vata poremećaj u cijelom tijelu ili je osoba doživjela neki stres u svojoj prošlosti ili pak živi u siromašnim uvjetima s puno briga

- ako jezik drhti, to ukazuje na duboki strah, velike brige ili tjeskobu

- ako je smeđa naslaga na vrhu jezika, to ukazuje na upalu pluća

- ako su kvržice na vrhu jezika, to ukazuje na bronhitis ili probleme s dišnim organima

- ako su manje naslage na vrhu jezika, to znači da osoba ima problema s dišnim organima

- ako su vam bradavice na jeziku (tzv. papile) ispupčene, a jezik suh i grub na dodir, zasigurno je riječ o infekciji.

- ukoliko vam je jezik prekriven žučkastom naslagom, znači da vas muče probavne i želučane tegobe te nadutost.

- bijeli sloj na jeziku upućuje na prehlade, kašalj, bronhitis, neuralgije te grlobolju, dok je crveni jezik s oštećenim papilama siguran znak upale zubnog mesa.

- primijetite li pak bilo kakve pruge i crte na jeziku, znajte da vam je živčani sustav ozbiljno ugrožen, dok oštećenost rubova jezika ukazuje na toksične tvari u jetri i bubrezima.

Higijena jezika:
Preporučje se nježno struganje gornje površine jezika ujutro radi uklanjanja taloga koji se nakupio na jeziku preko noći. Na taj će način naslage toksina koje je tijelo izbacilo biti odstranjene, a istovremeno se vrši masaža mnogih važnih organa.

Neka odstupanja od ovog opisa mogu imati veze i sa genetskim nasljeđem i ne moraju nužno biti negativna ili sugerirati na neku promjenu u tijelu.
dino8483Datum: Subota, 07.05.2016, 23:03 | Poruka broj: # 11

Poruka: 27
Status:

Marihuana pomaže u opuštanju mišića i djeluje protiv boli, a posebno pomaže ženama u ublažavanju menstrualne boli, tvrde kompanije koje proizvode lijekove na bazi marihuane.
miki74Datum: Subota, 04.01.2020, 17:19 | Poruka broj: # 12

Poruka: 103
Status:

Prirodni lijekovi protiv glavobolje


Migrena kao najčešća vrsta glavobolje. Riječ je o vaskularnoj paroksizmalnoj glavobolji koja se javlja periodično, te obično zahvaća polovicu glave. Bol je nerijetko praćena mučninom, povraćanjem i poremećajem vida.

Opsežna studija objavljena u časopisu British Medical Journal sugerira povezanost kardiovaskularnih bolesti s migrenom utvrđujući da su srčani i moždani udar, krvni ugrušci i nepravilan rad srca najčešći uzroci smrti u osoba koje tijekom života pate od migrene.

Prirodni lijek za glavobolju
1. Aromaterapija
Aromaterapija (alternativna grana medicine koja koristi ljekovita svojstva eteričnih ulja) je sigurno jedan od najefikasnijih prirodnih odgovora na glavobolju. Mirisna eterična ulja mogu ublažiti bolove i napetost te raščistiti začepljenost. Možete ih dodati u vodu za kupanje, u vruću vodu za inhalaciju ili u ulje za masažu.

Sljedeće biljke i njihova eterična ulja rješavaju vas glavobolje:

metvica,
lavanda,
eukaliptus,
kamilica,
mažuran.

Eterična ulja možete miješati međusobno, a možete ih koristiti i zasebno. Eksperimentiranjem ćete saznati koji miris za vas najbolje djeluje.

Gdje kupiti eterično ulje?
Postoje proizvođači eteričnih ulja koji prodaju loša, nekvalitetna ulja ili čak ulja kojima su dodani umjetni mirisi. Ne možemo vam reći koji proizvođači prodaju kvalitetna ulja, ali možemo vam reći da jeftina eterična ulja najčešće nisu kvalitetna pa vam predlažemo da ne štedite prilikom kupnje ulja jer razlike su doista velike.

Uglavnom, u trgovinama mješovite robe završavaju manje kvalitetna eterična ulja. Postoje specijalizirane trgovine eteričnih ulja koje paze na kvalitetu eteričnih ulja.

Isprobajte: Stavite 5 kapi eteričnog ulja u 1 dcl tople vode. U otopinu umočite mekanu krpicu (ili maramicu) te namočenu krpicu stavite na glavu ili čelo.

Eterično ulje lavande ima čitav niz terapijskih svojstava što dokazuje i istraživanje iz 2012. godine objavljeno u časopisu European Neurology. Istraživanjem je dokazano da je eterično ulje siguran i učinkovit način liječenja glavobolje i migrene. Učinak je vidljiv već unutar 15 minuta od inhaliranja eteričnim uljem.

2. Fizička aktivnost
Poznato je da fizička aktivnost umanjuje bol zahvaljujući lučenju hormona endorfina. Manje je poznato da je fizička aktivnost još efikasnija u umanjenju boli ako je ta bol uzrokovana migrenom.

Lagana šetnja znatno će umanjiti vašu glavobolju. Samo hrabro, čak i kad vas boli glava prošećite. Osjetit ćete poboljšanje. Samo vodite računa o tome da ne pretjerujete jer ako se oznojite i umorite možete postići suprotan efekt, još goru glavobolju.

Isprobajte: Polusatnu šetnju svaki dan kao preventivno rješenje i kratku šetnju na svježem zraku kada osjetite napadaj migrene.

3. Masaža

Kada ste već kupili eterična ulja da isprobate naš prvi savjet, evo vam još jedan odličan način kako da ih iskoristite, u masaži. Masaža opušta i stimulira, ali najvažniji element masaže je dodir. Dodir može izliječiti i puno teža stanja od migrene.

Isprobajte (sa ili bez eteričnih ulja): Neka vam netko prstima pritišće točke na glavi. Pritisak traje par sekundi, nakon njega slijedi pauza od par sekundi pa ponovno pritisak.

Dodir će ublažiti glavobolju. Naravno, temeljita masaža glave i vrata još je bolje rješenje. Ako nemate nekoga pri ruci da vas masira glavu si možete masirati i sami. Upotrijebite palac i kažiprst, stisnite glavu u dvije točke i držite tako par sekundi pa popustite pritisak.

Masaža stopala također može znatno ublažiti glavobolju, isprobajte.

4. Toplo i hladno
Promjena temperature na površini tijela dovodi i do drugih promjena. Ako vas muči glavobolja, kratkotrajna promjena temperature može ju zaustaviti.

Ako vas ne boli glava, nije nemoguće da će vas zbog promjene temperature početi boljeti. Nekim osobama za ublažavanje migrene pomaže hladan tuš, a nekima topli tuš. Trebate isprobati i dokučiti što vama pomaže, samo izbjegavajte ekstreme, ne tuširajte se u ledenoj niti u pre vrućoj vodi, barem ne za početak.

Mnogima pomaže zamotati glavu u hladan ručnik. Isto tako mnogima pomaže umakanje ruku u toplu vodu.

5. Neke dobre navike
Glavobolja može imati puno uzroka, vjerojatno više od bilo kojeg drugog simptoma. Sve što vam se u životu događa može uzrokovati glavobolju. Zato i je tako teško pronaći dobar lijek za glavobolju jer svaka glavobolja može imati drugi uzrok.

Buđenje u isto vrijeme svaki dan – odlazak u krevet i jutarnje buđenje trebaju biti u isto vrijeme svaki dan. Neredovito spavanje, jedan dan više, pa par dana manje, a za vikend skoro uopće (ili suprotno, prespavati cijeli vikend), gotovo sigurno će dovesti do glavobolje. Zato je i uveden termin “vikend glavobolja” jer osobe koje se preko tjedna dižu rano, a onda za vikend dugo spavaju, pate od migrene.
Umjereni unos kofeina – kava ublažava glavobolju, ali ako ste se naviknuli na kavu onda će njezin nedostatak uzrokovati glavobolju. Pijte do dvije kave dnevno, ne više.
Lagana i nemasna hrana – masna i teška hrana još je jedan okidač glavobolje. Ponekad je jednostavno najbolje testirati osjetljivost na pojedine namirnice te ih izbaciti iz prehrane.
Svedite izlaganje stresnim situacijama na minimum – prilikom pretjeranog izlaganja stresu, glavobolja se može javljati svaki dan u isto vrijeme.

6. Voda
Jeste li znali da je dehidracija jedan od najčešćih uzroka glavobolje? Trenutak kada osjetimo žeđ može značiti da smo već dehidrirani. Zato treba piti oko 2 litre vode dnevno o čemu se detaljnije možete informirati ovdje – “Koliko vode piti?“
Munja9186Datum: Petak, 28.02.2020, 10:59 | Poruka broj: # 13

Poruka: 127
Status:

UBIJA BAKTERIJE I GLJIVICE, RJEŠAVA ŽELUČANE PROBLEME…: Ovu čudesnu biljku slave od davnina, ali rijetki znaju koliko je dobra za zdravlje…Rod timijana obuhvaća mnoge vrste, od kojih se obični timijan najčešće koristi u liječenju.

Latinski mu je naziv Thymus vulgaris, a poznat je i kao majčina dušica.

Ljekovito djelovanje timijana
U njegovom su sastavu između ostalog borneol, karvakrol, timol, saponini, tanin, glikozidi, vitamini A, C, D, B-kompleks, magnezij, fosfor, kalij i cink.

Tradicionalno se upotrebljava za liječenje anemije, groznice, probavnih smetnji, zadaha i – mamurluka.

Smatra se da je učinkovit protiv svih vrsta grčeva i da ublažava tegobe tijekom PMS-a.

Timijan je blagotvoran po želudac zbog toga se često koristi u pripremi jela.

Preporučljiv je za djecu, jer tjera parazite, pogotovo gliste, a uz to jača dječji organizam.

Timijan snaži pluća i čisti ih od sluzi. Djeluje protiv svih vrsta grčeva, kašlja, bronhitisa, astme i otežanog disanja.

Umiruje živce, ali ne uspavljuje. Uzmite ga ako patite od napetosti, uzrujanosti, nesanice, noćnih mora i glavobolja.

Timijanov čaj pomaže kod kašlja i bronhitisa i djeluje antiseptički pa ga grgljajte kod upale grla. Pijte ga u vrijeme prehlada kao preventivu.

Timijan djeluje kao:

– antireumatik
– antiseptik
– antikoagulans
– baktericid
– afrodizijak
– tonik
– stimulant
– relaksant
– antiparazitik
– prirodni konzervans
cafembenimDatum: Utorak, 15.09.2020, 08:57 | Poruka broj: # 14

Poruka: 50
Status:

Cool
Munja9186Datum: Nedjelja, 10.01.2021, 13:44 | Poruka broj: # 15

Poruka: 127
Status:

Čaj od valerijane protiv nesanice
Zdravlje
Čaj od valerijane je poznati lek protiv nesanice, kao i za umirenje i opuštanje napetosti. Za pripremanje čaja se koristi usitnjen koren valerijane. Punu kafenu kašičicu usitnjenog korena valerijane preliti sa 2,5 dl vrele vode i ostaviti da odstoji 20-tak minuta, dok se ne ohladi. Procediti i popiti čaj dok je još topao. Dnevno popiti najviše do tri šoljice čaja, s tim da poslednju šoljicu treba popiti pola sata pre spavanja. Kako bi se poboljšao ukus čaja od valerijane, prilikom pripreme čaja se može dodati još jedna biljka, kao što je menta ili kamilica.
Munja9186Datum: Nedjelja, 10.01.2021, 13:45 | Poruka broj: # 16

Poruka: 127
Status:

KAMENCI U MOKRAĆNOM MEHURU I MOKRAĆNIM KANALIMA

Kategorija: Bolesti Bubrega
KAMENCI U MOKRACNOM MEHURU I MOKRACNIM KANALIMA

Kamenac retko kada nastaje u samom mokracnom mehuru. Nastaje uglavnom u bubrezima a kroz mokracovod dolazi u mehur gde ostaju i vremenom se povecaju daljnjim taloženjem otpadnih materija iz soli iz mokrace. Kamenac stalno trlja sluznicu mehura zbog cega nastaju upale mehura.

Lecenje: . .

Saslav Caja::

50 g pirevine (podzemni deo)
50 g listova breze
50 g listova medvedjeg groždja
40 g korena i plodova ježovine
20 g stabljike preslice
10 g stabljike majcine dušice
Pripremanje i primena caja: Trave jako usitniti i smešati. U 2 litre prokljucale vode staviti 15 g mešavine trava i kuvati poklopljeno 3 minuta. Kad se caj ohladi, procediti ga u boce i dodati mu 1 supenu kasiku svežeg limunovog soka. Popiti dnevno 2 litre caja umesto vode. Ostalo je isto kao kod lecenja bubrežnog kamenca
Munja9186Datum: Nedjelja, 10.01.2021, 13:46 | Poruka broj: # 17

Poruka: 127
Status:

GLAVOBOLJA

Kategorija: Bolesti Zivcanog Sistema

: GLAVOBOLJA

Lecenje: . .

Saslav Caja:

80 g stucane bobe borovnice
60 g stucanih crvenih smrekovih boba
40 g listova dunje
40 g listova gaveza
30 g plucnjaka
30 g stucane cme smrekove bobe
20 g stabljike timijana
Trave jako usitniti i smešati. U 1 litru prokljucale vode staviti 10 g mešavine trava i kuvati poklopljeno 1 minut. Kad se caj ohladi, preliti ga u bocu i piti 3 puta dnevno po 1 dcl pre i posle jela. Posle svakog napitka uzeti po 1 srednju kasiku maslinova ulja:
Sastav caja:

50 g stabljike kunice
50 g stabljike majcine dušice
40 g stabljike preslice
30 g stabljike dubcaca
30 g glogovih cvetova
30 g konjogriza
20 g listova i cvetova ruže penjacice
20 g cvetova i listova Ijubice mirisne
20 g crvotocine
10 g stabljike ili korena odoljena
10 g listova i cvetova mažurana
caj se priprema i koristi na isti nacin kao i prethodni.
Munja9186Datum: Nedjelja, 10.01.2021, 13:48 | Poruka broj: # 18

Poruka: 127
Status:

CIROZA
Bolesti i Simptomi
Kategorija: Bolesti Razno CIROZA
Lecenje: . .

Saslav Caja: 1

60 g listova pitome nane
50 g stabljike preslice
40 g cvetova kunice
30 g maticnjaka (vece kolicme listova)
20 g hrastove kore
20 g listova bokvice muške
10 g listova pelina
Trave jako usitniti i smešati. U 1 litru preko noci namociti 5 g mešavine
trava. Ujutro kuvati poklopljeno, s time da vri 1/2 minute. Kad se ohladi,
caj procediti u tamnu bocu i piti po 1 dcl pre i posle jela, a preostalu
kolicinu popiti izmedju obroka, umesto vode. Sve druge upute kao u lecenju hepatitisa.
Saslav Caja: 2

40 g konjogriza (bez listova)
40 g cvetova kamilice
30 g stabljike komoraca
30 g listova divlje nane
20 g stabljike puzave pirevine
20 g listova bokvice (muške ili ženske)
20 g hrastove kore
20 g listova kupine
Caj pripremati, upotrebljavati te postupati po uputama za ishranu i zabrane kao u prethodnoj recepturi
Munja9186Datum: Nedjelja, 10.01.2021, 13:49 | Poruka broj: # 19

Poruka: 127
Status:

UPALA JAJNIKA
Bolesti i Simptomi
Kategorija: Bolesti Razno

UPALA JAJNIKA
Lecenje: . .

Saslav Caja: 1

20 g cvetova zovine
20 g stabljike kilavice
20 g cvetova kamilice
20 g svile od kukuruza
20 g listova maticnjaka
Trave usitniti i smešati. U 1 litru prokljucale vode staviti 10 g mešavine i kuvati poklopljeno 1/2 minute. Kad se caj ohladi, procediti ga i dodati 6 supenih kasika meda, te promešati da se med razlije. Piti 3 puta dnevno po 1 dcl caja pre i posle jela, a preostalu kolicinu (4 dcl) izmedju obroka, umesto vode, s malo svežeg limunova soka:

Sastav caja: 2

20 g majcine dušice
20 g rusomace
20 g listova kupine
20 g listova nevena
20 g listova limuna

Pripremati i upotrebljavati caj kao prethodni. Bez obzira koji caj koristite, potrebno je krsta i slabine te ispod trbuha mazati mlakim maslinovim uljem i jako utrljati, a zatim toplo umotati. Umesto ulja, za masažu može koristiti i rakijaa. Kad rakija ishlapi, iste delove tela natrljati kozjim lojem ili neslanim svinjskim salom, a onda umotati toplim pamucniin krpama. Polni organ ispirati samo mlakom vodom i biti toplo odeven .
klfinansijeDatum: Nedjelja, 13.02.2022, 21:28 | Poruka broj: # 20

Poruka: 497
Status:

Hvala za savjete.
Search:
Top 30 Forumasa